TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

UYUZ HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuz Hastalığı Nedir?

Uyuz; küçük, kırmızı yumrular ve yoğun kaşıntı ile karakterize bir akar (küçük böcekler) istilasıdır. Bu bulaşıcı enfeksiyon genellikle aynı yatakta birlikte uyurken veya yakın kişisel temas sırasında kişiden kişiye yayılır. Kaşıntı, akarların yumurtalarını bırakacakları derinin içine girmelerinden kaynaklanır. Uyuz, her yaştan ve sosyal sınıftan insanı etkileyebilir. Tüm dünyada yaygındır. Uyuz, çoğunlukla çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülür.  

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bir kişinin enfekte bir kişiyle temasa geçtikten sonra uyuz semptomları geliştirmesi 4 ila 6 hafta sürebilir.

2 yaşından küçük çocuklarda, akarların neden olduğu lezyonlar baş, boyun, avuç içi ve ayak tabanlarında görülme eğilimindedir. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde lezyonlar genellikle ellerde, parmaklar arasında, bileklerde, kemer çizgisinde, uyluklarda, göbek deliğinde, kasık bölgesinde, göğüs çevresinde ve koltuk altlarında görülür. Aşağıdakiler uyuzun en yaygın belirtileridir. Bununla birlikte, her birey semptomları farklı şekilde yaşayabilir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Genellikle şiddetli kaşıntı
 • Küçük sivilceler veya kırmızı yumrularla birlikte döküntü
 • Pullu veya kabuk tutmuş cilt (gelişmiş koşullarda)

Uyuz semptomları diğer cilt rahatsızlıklarının semptomları ile benzerlik gösterebilir. Teşhis için daima doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Uyuz Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Uyuz teşhisinde, cildiniz ve ciltteki çatlaklar doktorunuz tarafından incelenir. Derinin kazınmasıyla elde edilen deri örneği, akarların varlığını doğrulamak için mikroskop altında incelenebilir.

Uyuz Hastalığının Tedavisi

Uyuz için özel tedavi, doktorunuz tarafından aşağıdakilere göre planlanacaktır:

 • Yaşınız, genel sağlık durumunuz ve tıbbi geçmişiniz
 • Hastalığın ciddiyet, yayılma durumu
 • Belirli ilaçlara, prosedürlere veya tedavilere karşı toleransınız
 • İstilanın seyri için beklentiler

Uyuz tedavi edilebilir bir hastalıktır ve genellikle bir ailenin tüm üyeleri aynı anda tedavi edilir. Tedavi şunları içerebilir:

 • Permetrin ve lindane solüsyonları gibi reçeteli kremler ve losyonların uygulanması
 • Şiddetli vakalarda ivermektin adı verilen oral yoldan alınan bir ilaç 
 • Oral antihistaminik ilaçlar (kaşıntıyı gidermeye yardımcı olmak için)
 • Bazı durumlarda topikal merhemler 

Ek olarak, tüm giysileri ve yatak takımlarını sıcak suda yıkamak gerekmektedir. Yıkanamayan giysiler ve diğer eşyalar (örneğin yastıklar, doldurulmuş hayvanlar) en az 1 hafta plastik bir poşete konulmalıdır. Bu önlem, bu nesnelerin üzerindeki veya içindeki akarları öldürecektir. Uyuzun ilk tedavisinden sonra kaşıntı birkaç hafta daha devam edebilir.  


Uyuz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir