TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

SEPTUM DEVİASYONU

Burnunuzdaki kıkırdak burun bölgesini iki ayrı halka şeklinde ayırmaktadır. Bu bölgeye burun septumu adı verilir. Duvar orta hattan başka bir bölgeye doğru eğilmeye başladığı zaman solunum ile ilgili sorunlar, burunda akıntı gibi problemler oluşabilir.

Septum deviasyonuna sahip hastalar genellikle burundan nefes alma konusunda problem yaşamamaktadır. Belirtiler genellikle bir tarafta diğerine göre daha kötüdür. Bazı durumlarda normal sinüs drenajı etkilenmektedir. Bunun sonucu olarak kronik sinüs enfeksiyonları oluşabilmektedir.

Septum Deviasyonuna ne sebep olur?

Septum Deviasyonu doğuştan oluşabileceği gibi, yaralanmalar ve geçmiş tedaviler sonucunda oluşacak hasarların da sonucu olabilir.

Septum Deviasyonu belirtileri nelerdir?

Diğer insanlar Septum Deviasyonuna sahip hastaların burunlarına baktıklarında bir anormallik olduğunu farkedemezler. Burun yoluyla nefes alırken özellikle tek taraflı zorlanma en yaygın semptomdur. Bununla birlikte tıkanıklık, şişme ya da dolgunluk duygusu hissedebilirsiniz. Bu anormallik aynı zamanda sinüslerden gelen normal drenajı bozabilir ve tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarına neden olabilir.

Sapmış septum tanısı?

Doktorunuz medikal geçmişiniz hakkında bilgi toplayıp, fiziksel muayene gerçekleştirecektir. Fizik muayene bir nazal spekulum, otoskop, veya nazal endoskopi içerebilmektedir. Bazı hastalarda BT çekilmesi gerekebilir.

Septum Deviasyonu tedavisi nasıldır?

Semptomlarınız şiddetliyse, ameliyat gerekebilir. Septoplasti ameliyatı deviasyonu olan septumu düzeltmektedir. İşlem burun deliklerinde gerçekleştirilen kesikler üstünden yapılmaktadır. İşlem sırasında, septum parçaları da kaldırılabilir, yeniden konumlandırılabilir veya burun içine sıfırdan yerleştirilir.

Septoplasti burun içinden normal açık cerrahi ile de yapılabilir. Açık cerrahi tamamlandığında, burnun alt kısmında küçük yaralar oluşmaktadır. Kapalı cerrahi tamamlandığında yara izi görünmez. Sapmanın şiddetine bağlı olarak, septoplasti de yapılabilir:

Cerrah, ne zaman normal aktivitelerinize geri dönebileceğiniz hakkında sizi bilgilendirecektir. Birçok hasta birkaç gün içinde iyileşir ve bir hafta içinde okula veya iş hayatına geri dönmeye hazırdır.

Ameliyattan sonra, yeni şeklini tutmak için burnunuza bir atel takılacaktır.

 Ameliyatın kısa süreli yan etkileri aşağıdakileri içermektedir:

Yüzde şişkinlik hissi

Burun ağrısı

Baş ağrısı

Göz etrafında şişme

Göz etrafında morarma

İlk birkaç gün içinde az miktarda kanama

Küçük yırtık kan damarları cilt yüzeyinde küçük kırmızı lekeler olarak görünebilir

İyileşme süreci yavaş bir süreçtir. Özellikle burun ucu etrafındaki şişlikler aylarca sürebilir. Burun cerrahisinin kesin sonuçlarını görmek için bir yıl veya daha uzun süreli iyileşme dönemi gerekmektedir.

Her ameliyatta olduğu gibi septum deviasyonu ameliyatı da komplikasyon oluşturabilir. İnsanlar iyileşme yetenekleri konusunda anatomik özellikleri sebebiyle farklı kabiliyetlere sahiptir. Nadir görülen komplikasyonlar şunlardır:

Enfeksiyon

Burun kanaması

Septum içinde perforasyon (delik) oluşumu

Anesteziye karşı reaksiyon

Septum Deviasyonu Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir