TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

GÖZ SEĞİRMESİ

Göz seğirmesi, iki kategoriye ayrılabilen yaygın ve bazen kalıtsal bir durumdur:

 

Göz kapağı miyokimi: Bu form, çoğu hastanın tedaviye ihtiyaç duymadığı, ara sıra meydana gelen hafif göz seğirmesi vakalarıdır. 

İyi huylu esansiyel blefarospazm: Bu form, göz kapaklarının kısmen veya tamamen kapanmasıyla sonuçlanan sürekli, istemsiz kasılmaları içerir. İyi huylu esansiyel Blefarospazmı olan hastalar, önemli fonksiyonel bozukluklar geliştirebilir ve uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyabilir. 

 

Göz seğirmesi neden olur?

 

Göz seğirmesinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktörden göz seğirmesine neden olabilir:

·         Stres

·         Göz yorgunluğu

·         Kafein dahil bazı maddeler ve ilaçlar

·         Kuru veya tahriş olmuş gözler

·         Yetersiz uyku

 

Göz Seğirmesi Belirtileri

 

Hastalık, göz kapağındaki kasları etkileyerek ve seğirmeye veya istem dışı göz kırpmaya neden olur. Sağ göz seğirmesi veya sol göz seğirmesi arasında anlamlı bir fark yoktur.

Ciddi vakalarda seğirme göz kapağının saniyeler, dakikalar ve hatta saatler boyunca kapalı kalmasına neden olabilir. Belirtiler zamanla daha belirgin hale gelir.

 

Göz Seğirmesi Teşhisi

 

Göz seğirmesi rahatsız edici şekilde ağır seyrediyor ise, blefarit (iltihaplı göz kapakları) gibi diğer göz problemlerini veya aşağıdakiler gibi sinir sistemi bozukluklarını ekarte etmek için doktora danışılması gerekmektedir :  

·         Bell felci

·         Multipl Skleroz

·         Distoni

·         Tourette sendromu

 

Göz Seğirmesi Nasıl Durdurulur

 

Hafif seviyede göz seğirmesi vakaları kendiliğinden düzelirler. Düzelme sürecine yardımcı olabilecek bazı adımlar şunlardır.

·         Daha fazla uyumak

·         Kafein ve / veya alkol alımınızı azaltmak

·         Egzersiz, nefes egzersizleri veya meditasyon gibi stres azaltma yöntemlerini denemek

·         Göz kuruluğunun önlenmesi için suni gözyaşı damlası kullanmak

 

Göz Seğirmesi Tedavisi

 

Göz seğirmesi haftalarca sürerse, gözü açmada zorluk veya görme güçlüğüne sebep olursa, ileri tedaviler için göz doktorunuza başvurun. Doktorunuz botulinum toksini enjeksiyonu ve ilaçlar içeren bir tedavi planı önerebilir. Botulinum toksini, göz çevresindeki deri altına enjekte edilerek cildin hemen altındaki kasları gevşetir. Her enjeksiyon yaklaşık üç ay boyunca spazmları önler. Bu enjeksiyonların yan etkileri arasında enjeksiyon yerlerinde küçük morarma, geçici göz kapağı düşüklüğü veya geçici çift görme bulunmaktadır.

Ciddi vakalarda, semptomlar botulinum toksin enjeksiyonları ile yeterince kontrol altına alınmadığında ameliyat önerilebilir.

Göz Seğirmesi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir