BEYİNCİK SARKMASI BELİRTİLERİNE DİKKAT !

BEYİNCİK SARKMASI BELİRTİLERİNE DİKKAT !

Beyin Cerrahisi Uzmanımız Doç.Dr. Miktat KAYA beyincik sarkmasının belirtilerinin başka hastalıkların belirtileri ile karıştırılması hakkında uyarıyor !

Beyincik Sarkması Nedir ?

Beyincik Sarkması, cerebellumun tonsillerinin foramen magnumdan aşağı doğru inmesine denmektedir. Arnold Chlari sendromu olarak bilinir. Genellikle orta yaşlarda karşımıza çıkan bir hastalıktır.

Beyincik Sarkmasının Belirtileri Nelerdir ?

Belirtileri A tipik baş ağrısı

Boyun kökünde omuzlara doğru yayılan ağrı

Pelerin tarzı uyuşma

Beyin sapına bası yapmasına bağlı yutma güçlüğü

Uykuda apne klinik tablosu ortaya çıkabiliyor

Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Bu hastalar genellikle baş ağrısı nedeniyle nöroloji , omuz baş ağrısı nedeniyle Fizik Tedavi Birimine başvuruyorlar.Kişide küçük fıtıkçıklar da varsa boyun fıtığı, fibromiyalji, anxiete tanıları konulabiliniyor. Bu tip şikayetleri olan bir kişi muhakkak bir beyin cerrahisi uzmanına da gözükmeli ve beyin sapını görebileceğimiz şekilde SERVİKAL MR çekilerek teşhis konulmalıdır.

MR’ da Omurilikte su toplanması tablosunu da çok görebilmekteyiz. Bu da beyin omurilik sıvısının basısına bağlı dolaşım sisteminin baskı altına alınmasıyla oluşan su toplanmasıdır. İlerleyen vakalarda yutma güçlüğü felç ile karşılaşabiliriz. Hatta bazen ani solunum durmaları da uykuda olabilmektedir.

Tanı yöntemi MR dır ve 1 cm üzerindeki sarkma ve klinik bulgular da varsa ameliyat öneriyoruz. Bunun herhangi bir medikal tedavisi bulunmamaktadır. Ameliyatta da eskiden beyincik sarkmaları beyinciğin zarı da açılarak cepleştirme yapılırdı, bizim şu anda yaptığımız cerrahi operasyon tekniği Suboksipital dekompresyon dur . Yani kafatası ile boynun birleşim bölgesinde bulunan beyin soğanını beyincikteki tonsiller tarafından sıkışmasına bağlı oluşan bası bulgusuna kaldırmak amacıyla FORAMEN MAGNUM etrafında bulunan kemik dokuyu 2-2,5 cm açıyoruz ve c-1 dediğimiz birinci servikal omurganın arka tarafındaki lamineyi traşlayarak arka taraftan dekompresyon sağlayıp basıyı ortadan kaldırıyoruz.

 

Operasyon Sonrası Süreç Nasıldır ?

Başarı oranı 90’ın üzerinde . Hastayı 3-4 gün sonra taburcu ediyoruz. Hidrosefali varsa 1 ay içinde siringomiyeli varsa 6 ay - 1 yıl sonra kontrol MR ile kontrol edilerek daha da azaldığını ve ameliyattan hemen sonra apne ve ağrıların hemen geçtiğini görüyoruz.